Ať už jste začátečník nebo profesionál, Unity si oblíbí snad každý!

Chcete se naučit vyvíjet vlastní hry a aplikace? Nebo už máte základy anebo i pokročilejší znalosti v grafice, zvuku, videa nebo i programování, ale stále vám chybí nějaká část do skládačky kompetencí k plnohodnotnému vývoji podle svých představ? Potřebujete pro svou práci vytvářet realistické 3D modely, simulace, ale nemáte k tomu vhodné prostředky či platformu pro vývoj, na které stavět?

Co je to Unity?

Jde o multiplatformní herní engine (v překladu “motor” herního programu), ale používaný i v mnoha jiných zábavných i průmyslových oblastech. Jde tedy o nástroj využívající vlastní mediální i programové knihovny k vytváření 2D a 3D tzv. real-time aplikací (tzn. s vykreslováním v čase). Společnost vyvíjející tento nástroj se pyšní jeho využitím v různých oblastech, mimo herní průmysl je to například film, architektura, ale i výrobní průmysl jako je automobilová výroba a další.

V předchozím článku v rubrice Technologie jsme představovali moderní průmyslové technologie a v rámci toho i Digital Twin. Ano, technologie herního engine nabízí také řešení pro implementaci této moderní průmyslové technologie, viz odkaz zde.

Tvůrci nástroje navíc zvolili velmi přívětivou licenční politiku. Jednotlivci mohou nástroj využít zcela zdarma až do dosahovaných zisků sta tisíc dolarů za posledních 12 měsíců. Pro firmy a jednotlivce s vyššími zisky jsou potom k dispozici placené verze. To otevírá cestu opravdu pro každého. Více ohledně licencí na stránkách zde.

Jak na vývoj her a aplikací – Learning Path

Po kliknutí na následující odkaz “ZDE” se dostanete na stránku se studijním programem. Studijní program je velmi profesionální a zdarma. Každý si zvolí vlastní cestu, jakou se chce vydat, podle svých vlastních ambicí a zájmu. Ze začátku je vhodné zvolit tréninkovou cestu, která Vás provede úvodem nástroje, ale také uvede i do businessu vývoje a jednotlivých profesí.

Vřele doporučuji začít program od začátku a projít jednotlivé lekce, za které budete dostávat zkušenostní body. V lekcích narazíte i na praktické úkoly a výzvy, při kterých uvidíte konkrétní výsledky a svoje první hry. Na konci lekce Vás také čeká vědomostní test a vyhodnocení. Motivační program Vás nutí projít všemi naplánovanými lekcemi, protože po jejich naplnění se Vám otevřou nové knihovny pro vývoj 2D a 3D aplikací. nechybí ovšem ani odznáčky na základě zvládnutých tréninkových cest a u pokročilejších také certifikáty, využitelné i pro budoucí profesionální praxi.

Pro pochopení algoritmů a základních principů si můžete vyzkoušet minihry – například Lego games. Výsledky své práce můžete také sdílet na komunitní platformě Play, kde můžete výsledky své i ostatních komentovat a hodnotit.

Unity Play

Začátečnický program začíná programy:

  • Get Started – pro seznámení se s účelem a principy,
  • Explore – pro seznámení se s vývojovým prostředím a ovládáním nástroje,
  • Essential Pathway – k prvním krokům vývoje, zde se naučíte nástroj používat, stahovat a instalovat knihovny, vytvořit a publikovat vlastní aplikaci,
  • Learn – seznámení se s procesem vývoje a požadovanými kompetencemi pro jednotlivé profese ne jen herního průmyslu, v rámci programu Learn si také stanovíte program pokročilejších vzdělávacích akcí podle Vámi stanovených cílů.

Po dosažení první začátečnické úrovně si uděláte představu zda a jak pokračovat ve vlastním vzdělávání, popřípadě, zda se tento nástroj hodí právě vám, vaším cílům a businessu.

Vhodné i vědu a výzkum

Na své si také přijdou příznivci ve vědy a výzkumu. Existují zde tréninkové cesty pro využití umělé inteligence, v rámci které je mnoho aplikováno mnoho dalších teoretických základů. Nezůstávejte pouze u teorie, ale vyzkoušejte si i vlastní implementaci. Nástroj poskytne velmi dobré výukové i aplikační prostření pro studenty, akademické pracovníky, pracovníky výzkumných a vývojových organizací, ale také jen lidi, kteří jsou zvídavý a rádi tvoří.

Pokud jste už s tréninkovým programem začali, neváhejte pod článkem svoje zkušenosti komentovat, případně poslat Vaše doporučení nebo i případně odkaz na svoje první výtvory 🙂

Vývoj her a aplikací v UNITY
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *